Jak rozmawiać z bliskimi o miesiączce?

Jak rozmawiać z bliskimi o miesiączce?

Temat menstruacji nadal pozostaje tabu w społeczeństwie i wiele kobiet czuje się nieswojo, rozmawiając o tym otwarcie. Ale czy słusznie wstydzić się czegoś, co bezpośrednio dotyczy połowy ludzkości? Czy to normalne, że wiele dziewczyn i dorosłych kobiet odczuwa dyskomfort psychiczny i wstydzi się swojego ciała i naturalnych procesów?

 

Wyciszanie tematu menstruacji ma negatywny wpływ na samopoczucie milionów kobiet na całym świecie. Wierzymy, że już czas uwolnić się od uprzedzeń i przestać odwracać się od tego, co jest absolutnie normalne, naturalne, a w dodatku kluczowe dla zdrowia.

 

Jak rozmawiać z nastolatkami o menstruacji?

W życiu każdej dziewczyny przychodzi moment, w którym musi zetknąć się z pierwszą miesiączką. Aby oszczędzić dziecku niepotrzebnego stresu i przykrych niespodzianek w przyszłości, lepiej porozmawiać o tym wcześniej. Nie ma potrzeby zasypywać ją szczegółowymi dyskusjami na temat anatomii menstruacji – pamiętaj, że rozmawiasz z dzieckiem. Wytłumacz, że menstruacja – to całkowicie normalnie, naturalnie i dotyczy każdej kobiety. Dobrym pomysłem może być pokazanie, czym są podpaski i jak ich używać, na przykładzie podpasek Cleanic. Pamiętaj, że ta rozmowa nie musi być jednorazowym wydarzeniem. Jak wszystko w życiu, wiedza na temat menstruacji gromadzi się stopniowo przez lata. W ten sposób Twoja córka będzie najlepiej przygotowana, gdy nadejdzie czas.

 

Ale czy o menstruacji należy rozmawiać z chłopcami? Absolutnie. Uprzedzenia wobec tego naturalnego procesu fizjologicznego często wynikają z braku informacji. Przyszli mężczyźni powinni także zrozumieć, jak działa kobiece ciało. Dużo lepiej będzie, jeśli Twoje dziecko dowie się o menstruacji od Ciebie, gdyż dzięki temu będzie mogło wspierać swoją przyszłą partnerkę w trudnych chwilach.

 

Jak rozmawiać z mężczyzną o menstruacji?

Nie bój się rozmawiać o miesiączce ze swoim mężem lub chłopakiem. Czasami z powodu braku wiedzy mężczyźni mogą się denerwować, gdy porusza się temat menstruacji. Jeśli w powyższym opisie rozpoznajesz swoją drugą połówkę, spróbuj spokojnie wytłumaczyć, że w miesiączce nie ma nic strasznego ani okropnego; to normalny proces fizjologiczny.

 

Często cykl menstruacyjny może mieć wpływ na nastrój kobiet. Mężczyźni często są zaskoczeni tymi wahaniami nastroju – czasami może to prowadzić do kłótni i nieporozumień. Jeśli odczuwasz dyskomfort związany z miesiączką, spróbuj w spokojnej atmosferze wyjaśnić partnerowi, że nie czujesz się najlepiej i że nie powinien brać sobie do serca Twoich wybuchów emocjonalnych. Być może właściwym rozwiązaniem będzie spędzenie w tym okresie trochę czasu w samotności.

 

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci znaleźć zrozumienie z bliskimi i ułatwią Ci dni okresu 😌